Typy bukmacherskie do gry progresją na remisy

Wiele osób uważa (i ja też zaliczam się do tego grona), że gra progresją w zakładach bukmacherskich jest jedną z najbardziej skutecznych metody gry w zakładach bukmacherskich. Warunek jest tylko jeden - musi być bardzo dobrze wyselekcjonowana drużyna do tego systemu czyli taka, która regularnie osiąga pożądane przez Ciebie wyniki.

Co to jest system gry progresją dowiedzieć się możesz z napisanego przeze mnie ebooka lub z Poradnika, w którym został on szczegółowo opisany. Progresję można stosować praktycznie do wszystkich rodzajów zakładów, ale w piłce nożnej wielu graczy stosuje ją przede wszystkim do gry na remisy. Ma to związek z wysokimi kursami (najczęściej powyżej 3.00, a często nawet powyżej 4.00), a także faktem, że remisy na boiskach piłkarskich padają stosunkowo często (w niektórych ligach nawet co trzeci mecz kończy się remisem).

Wychodząc jakby na przeciw potrzebom graczy wykorzystujących system progresji do gry na remisy, stworzyłem dział Typy bukmacherskie. Ma on za zadanie przede wszystkim ułatwić graczom decyzję dotyczącą momentu rozpoczęcia gry progresją. Ale po kolei. Gracz, który stosuje system gry progresji na remisy w pierwszej kolejności musi znaleźć drużynę (drużyny), które często remisują (nie mają długi serii bez remisu, a procent meczów zremisowanych w stosunku do meczów rozegranych jest wysoki) oraz robi (robią) to dość regularnie (mówi o tym współczynnik zmienności, który czym niższą ma wartość tym lepiej). W tym gracz może skorzystać z wyszukiwarki statystycznej lub "na piechotę" przeglądać statystyki bukmacherskie wybranych lig piłkarskich. Mając już wybraną drużynę (drużyny) gracze muszą zdecydować kiedy rozpocząć grę, czyli w której kolejce ligowej postawić na wybraną drużynę (wybrane drużyny). Technik wyboru jest wiele - niektórzy gracze zaczynają grać od razu, inni czekają jeszcze 2-3 kolejki i jeśli wybrana przez nich drużyna nie zremisuje, dopiero wtedy zaczynają grę. Aby gra progresją była skuteczna, musi się ona jak najszybciej zakończyć. Ciągnące się przez wiele kolejek progresje narażają gracza na duży stres, ale przede wszystkim grożą wyczerpaniem posiadanego kapitału na grę, a tym samym grożą poniesieniem starty finansowej. Długa progresja to także utrata potencjalnych zysków, bo przecież kończąc progresję inkasujemy zyski i możemy rozpoczynać następną progresję.

Jak już wspomniałem, temu wszystkiemu mają zaradzić informacje zawarte w dziale Typy bukmacherskie. Decyzję gracza o rozpoczęciu gry progresją powinna determinować tylko i wyłącznie szybkość jej zakończenia. Jeśli nie ma dużych szans na remis w najbliższym meczu - gra nie powinna być rozpoczynana. I odwrotnie - jeśli gracz czuje, że są duże szanse na remis jego drużyny, powinien rozpocząć progresję. Ale gracz nie powinien skupiać się jedynie na najbliższym meczu wybranej drużyny, nawet jeśli szanse na remis wydają mu się duże. Jeden mecz to za mało. Zawsze może zdarzyć się niekorzystny dla typującego wynik. Dlatego gracz powinien sprawdzić jakie przedstawiają się szanse drużyny na remis w kilku najbliższych kolejkach ligowych.

Szacowanie prawdopodobieństw remisów "na piechotę" jest bardzo czasochłonnym zajęciem. Dla każdej drużyny należałoby prześledzić terminarz spotkań, sprawdzić z kim dana drużyna gra, czy jest to mecz rozgrywany na własnym boisku czy na wyjeździe. Należałoby przebadać w jakiej formie znajduje się drużyna oraz przeciwnicy, a także prześledzić historię dotychczasowych bezpośrednich spotkań tych drużyn. Playsport.pl oczywiście ułatwia to zadanie swoimi rozbudowanymi statystykami. Niemniej jednak, przy dużej liczbie drużyn, którymi gra się progresją, może to zajmować sporo czasu. Dlatego w dziale Typy bukmacherskie postanowiłem cały ten proces maksymalnie uprościć. Na podstawie aktualnej formy drużyny w ostatnich meczach, wyników osiąganych na własnym boisku lub na wyjazdach oraz poprzednich bezpośrednich meczach pomiędzy drużynami, wyliczane jest prawdopodobieństwo osiągnięcia remisu przez daną drużynę w pięciu najbliższych kolejach spotkań.

Wybierając dowolną ligę (dla przykładu wybrałem tutaj angielską Premier League, która dostępna jest dla wszystkich zalogowanych użytkowników) otrzymamy tylko wyglądającą na dość skomplikowaną tabelę:


Pierwsza kolumna tabeli zawiera ułożone w kolejności alfabetycznej drużyny z wybranej ligi. Aby było to bardziej czytelne skupmy się na jednej drużynie. Niech nią będzie drużyna Arsenalu:


W kolumnach od "Mecz 1" do "Mecz 5" są pokazane najbliższe mecze jakie rozgrywać będzie nasza drużyna ("Mecz 1" to najbliższy mecz tej drużyny, "Mecz 5" to piąty kolejny mecz tej drużyny). Wystarczy, że najedziesz kursorem na wartości podane w kwadracikach w kolumnie "Mecz", a ukaże Ci się nazwa przeciwnika, z którą nasza drużyna będzie rozgrywać mecz. Jak widzisz w każdej kolumnie "Mecz" są w tych małych kwadracikach wypisane dwie wartości:


Na przykład w kolumnie "Mecz 3" (mecz z drużyną Evertonu) dla drużyny Arsenalu w pierwszym kwadraciku (lewym) wpisana jest wartość 45%, a drugim (prawym) wartość 81%. Kwadracik lewy (45%) informuje nas o tym, że drużyna Arsenalu w meczu z Evertonem, według wyliczeń statystycznych, ma 45% szans na osiągnięcie remisu w tym meczu (prawdopodobieństwo remisu w tym meczu wynosi 45%). Kwadracik prawy z kolei (81%) informuje nas o tym, jakie są szanse na remis Arsenalu (prawdopodobieństwo osiągnięcia remisu) po trzech rozegranych meczach przez tą drużynę (zakładając, że szanse na remis w meczu pierwszym wynosiły 44%, w meczu drugim 40%, a w meczu trzecim 45%). Innymi słowy, wartość wpisana w kwadraciku prawym (81%) w kolumnie "Mecz 3", mówi nam jakie są szanse na zakończenie progresji na remis tej drużyny po trzech meczach drużyny Arsenalu. W kolumnie "Mecz 5" w prawym kwadraciku wpisana jest wartość 94% - oznacza to, że jeśli byśmy rozpoczęli grę progresją na remisy dla drużyny Arsenalu już teraz (od pierwszego meczu), to mamy aż 94% szans na zakończenie gry progresją po pięciu meczach tej drużyny. Oczywiście należy pamiętać, że te szanse są szacowane na podstawie dotychczasowych wyników uzyskiwanych przez wybraną drużynę, aktualnej formy jej i drużyny przeciwnej, wyników osiąganych na własnym boisku lub na wyjazdach, poprzednich bezpośrednich meczów pomiędzy drużynami. Nie są tu uwzględnione zmiany w składach drużyny, zmiany trenerskie, absencje zawodników z powodu kartek czy kontuzji oraz takie rzeczy jak warunki pogodowe w jakich będzie rozgrywany mecz.

Jak już wspomniałem szacunki prawdopodobieństw remisów każdej z drużyn wyliczane są między innymi na podstawie dotychczasowych wyników drużyny w bieżącym sezonie ligowym. Aby takie prawdopodobieństwo można było oszacować, drużyna musi rozegrać pewną ilość meczów, i to zarówno na własnym boisku jak i na wyjeździe. Dlatego nie powinieneś się zdziwić, jeśli Twoim oczom ukaże się taki ekran:

gdzie w kwadracikach zamiast wartości procentowych są wpisane znaki zapytania ("?"). Oznacza to, że z jakiś względów (najczęściej ze względu zbyt małej ilości meczów rozegranych w lidze przez drużyny) system nie był w stanie oszacować prawdopodobieństw remisów drużyn. Po prostu wyliczanie takich prawdopodobieństw obarczone byłoby zbyt dużym błędem i dlatego w ogóle nie jest wyliczane.