Statystyki bukmacherskie

To najważniejsza część serwisu playsport.pl. Tu właśnie znajdują się najważniejsze narzędzia i wskaźniki ułatwiające typowanie.

Dział "Statystyki bukmacherskie" dostępny jest tylko dla użytkowników, którzy posiadają aktywne konto Premium.

Ta część serwisu została "zaopatrzona" w bardzo praktyczną wyszukiwarkę drużyn, które spełniają żądane kryteria statystyczne:


To Ty określasz z jakich lig ma nastąpić wyszukiwanie (ze wszystkich, z Twoich ulubionych lig lub lig dostępnych u Twojego bukmachera). Możesz też wybrać zakres wyszukiwania, w którym podajesz czy wyniki wyszukiwania mają dotyczyć całych meczów (po 90 minutach gry) czy tylko wyników do przerwy, a także czy wyniki wyszukiwania obejmować mają wszystkie mecze czy może tylko mecze rozgrywane przez drużyny u siebie albo na wyjeździe. Oczywiście określić możesz również sezon, który mają obejmować wyniki wyszukiwania.

Do wyboru masz blisko 40 różnych statystyk bukmacherskich według których chcesz wyszukiwać drużyny, a każda z tych statystyk ma pięć wskaźników do wyboru:

-Progresja klasyczna na remisy
-Under 0.5
-Under 1.5
-Under 2.5
-Under 3.5
-Under 4.5
-Over 0.5
-Over 1.5
-Over 2.5
-Over 3.5
-Over 4.5
-Parzysta liczba goli
-Nieparzysta liczba goli
-Obie drużyny strzeliły (BTS)
-Czyste konto
-Bez wygranej
-Bez przegranej
-Wygrana jednym golem
-Przegrana jednym golem
-Wygrana więcej niż jednym golem
-Przegrana więcej niż jednym golem
-Dokładny wynik 0:0
-Dokładny wynik 1:1
-Dokładny wynik 1:0
-Dokładny wynik 0:1
-Dokładny wynik 2:0
-Dokładny wynik 0:2
-Dokładny wynik 2:1
-Dokładny wynik 1:2
-Podwójna wygrana (1/1)
-Podwójna przegrana (2/2)
-Podwójny remis (X/X)
-Wygrana/Remis (1/X)
-Wygrana/Przegrana (1/2)
-Remis/Wygrana (X/1)
-Remis/Przegrana (X/2)
-Przegrana/Wygrana (2/1)
-Przegrana/Remis (2/X)

Możesz też łączyć kryteria wyszukiwań za pomocą niebieskiego plusa. Aby lepiej to zobrazować posłużę się przykładem:

Chcesz wyszukać drużyny, w meczach których w sezonie 2014/2015 padało wiele bramek (minimum 4 w meczu). Zleży Ci na tym, żeby drużyny te osiągały ten wynik w miarę regularnie. Dodatkowo potrzebujesz jedynie wyników z lig, które są dostępne u Twojego bukmachera. Zatem powinniśmy w polu "Wybierz ligi" wskazać "Ligi mojego bukmachera", a w polu "Wybierz sezon" wskazać sezon "2014/2015". Teraz należy wybrać statystyki (kryteria), które mają być spełnione. Skoro w meczach szukanych drużyn ma padać regularnie minimum 4 gole należałoby wybrać statystykę "Over 3,5" (ponad 3,5 gola na mecz) oraz wstawić tam szukaną wartość (np. nie chcemy, żeby takie mecze zdarzały się rzadziej niż co 4 kolejki). W naszym przypadku należałoby wpisać wartość "<5". Skoro mecze takie mają zdarzać się dość regularnie powinniśmy określić współczynnik zmienności (WZ) mniejszy niż 80%. Ponieważ jest to druga statystyka, po której chcemy wyszukiwać, dlatego klikamy w niebieski krzyżyk, aby pojawiła nam się możliwość dodania dodatkowej statystyki. Zatem nasza wyszukiwarka powinna wyglądać mniej więcej tak:


Kiedy klikniemy na przycisku "Szukaj" wyszukiwarka wypisze nam wszystkie drużyny, które spełniają nasze kryteria.

Każdą z lig oczywiście możemy przeglądać "na piechotę". Wystarczy, że klikniemy na jej nazwie ligi, a będziemy mogli zastosować którąś z tych prawie 40 statystyk dla wszystkich drużyn z danej ligi. Wybierzmy dla przykładu ponownie statystykę "Over 3,5" dla ligi hiszpańskiej w sezonie 2014/2015:


Przyjrzymy się wskaźnikom statystycznym drużyny Barcelony (zaznaczone czerwoną ramką).

1.Wskaźnik PR (Power Rank) oznacza siłę drużyny na podstawie jej ostatnich wyników w lidze. Na wielkość tego wskaźnika wpływają nie tylko zwycięstwa, remisy czy porażki tej drużyny, ale również rozmiary zwycięstwa lub porażki, siła przeciwników z którymi dana drużyna grała, czy te wyniki odniosła na własnym boisku czy na wyjeździe. Czym ten wskaźnik wyższy - tym drużyna statystycznie znajduje się w lepszej formie.

2.Aktualna seria bez określonego wyniku - w typ przypadku ASBO (aktualna seria bez Over 3,5) czyli liczba meczów jaka minęła od ostatniego meczu z udziałem drużyny, w którym nie padło przynajmniej 4 bramki. Barcelona ma ASBO równą zero - oznacza to, że w ostatnim meczu tej drużyny padły przynajmniej 4 bramki (Barcelona ostatni mecz zremisowała 2:2 z Deportivo La Coruna).

3.Najdłuższa seria bez określonego wyniku - w naszym przypadku NSBO (najdłuższa seria bez Over 3,5) czyli w ilu najwięcej pod rząd meczach z udziałem danej drużyny nie padło przynajmniej 4 gole. Mecz w którym padły przynajmniej 4 gole kończy tą serię. Dla Barcelony NSBO równa jest 4, czyli drużyna potrzebowała rozegrać cztery mecze, aby zdarzył się mecz, w którym padły przynajmniej 4 gole. Taką serię drużyna Barcelony zanotowała na samym początku sezonu:


I rzeczywiście - dopiero czwarty mecz sezonu (z Levante na wyjeździe) przyniósł mecz z udziałem Barcelony, w którym padło przynajmniej 4 gole (ponad 3,5 gola w meczu).

4.Liczba meczów zakończonych pożądanym wynikiem wyrażona w procentach - tutaj MO - pokazuje ile procent wszystkich meczów z udziałem Barcelony zakończyło się wynikami, w których padło przynajmniej 4 bramki. Drużyna Barcelony miała takich meczów przeszło połowę. Dokładnie w 20 meczach z 38 rozegranych (53%) z udziałem Barcelony padło przynajmniej 4 bramki.

5.Współczynnik zmienności (WZ) - to taka zmienna statystyczna pokazująca jak regularnie dana drużyna osiągała dany wynik. W naszym przykładzie chodzi o pokazanie, jak regularnie drużyna Barcelony grała w meczach, w których padało przynajmniej 4 gole. Jeśli współczynnik ten jest mniejszy od 80% oznacza to, że drużyna osiąga dany wynik regularnie, natomiast jeśli współczynnik zmienności jest mniejszy niż 50% to drużyna osiąga dany wynik bardzo regularnie. Barcelona ten współczynnik ma równy 53% a więc można powiedzieć, że bardzo regularnie mecze z udziałem tej drużyny kończyły się wynikami, w których padało przynajmniej 4 bramki.

6.Serie - serie meczów, które zakończyły się bez pożądanego wyniku czyli w naszym przypadku serie meczów, w których nie padło przynajmniej 4 gole w meczu danej drużyny. Mecz, w którym drużyny strzeliły przynajmniej 4 gole kończy serię.

Co zatem można powiedzieć na temat Barcelony i statystyki Over 3,5 w sezonie 2014/2015? Barcelona miała bardzo krótkie serie meczów, w których padało mniej niż 4 gole (najdłuższa seria wyniku bez Over 3,5 to 4), a wyniki te osiągała bardzo regularnie (WZ równy 53%). Była więc wręcz idealną drużyną do obstawiania wyników Over 3,5 w sezonie 2014/2015 (na przykład do systemu gry progresją).